قوه قضائیه به پرونده متضرران «کرم حلزون» رسیدگی کند

نظام پزشکی به مجوزهای وزارت بهداشت توجه کندکرم حلزون

  مدیرکل نظارت بر مواد غذایی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قوه قضائیه به پرونده متضرران «کرم حلزون» رسیدگی کند،نسبت به بالا بودن نیترات در سیب زمینی و پیاز ابراز نگرانی کرد و گفت: نظام پزشکی باید به مجوزهای وزارت بهداشت توجه کند.

سید هدایت حسینی در نشست خبری که به منظور اعلام برنامه‌های سازمان غذا و دارو در حوزه غذا و اقلام آرایشی و بهداشتی در سال 93 ترتیب داده شده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره آخرین وضعیت «کرم حلزون» اظهار داشت: تولید «کرم حلزون» متوقف شده است و از این به بعد هر محصول آرایشی از جمله «کرم» باید اثربخشی آن در وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گیرد تا تبلیغ آن کالا صورت پذیرد و بر این اساس اگر مجوز لازم را از وزارت بهداشت دریافت نکند نمی‌تواند به تبلیغ بپردازد.

وی افزود: بر این اساس چندی قبل بنده شاهد انواع کالاهای بهداشتی و دستمال کاغذی بودم که اصلاً مجوز وزارت بهداشت نداشتند، اصلا کالاهای بدون مجوز زیاد است که اغلب تقلبی و قاچاق وارد کشور می‌شوند و در مجموع سهم کالاهای قاچاق از کالاهای استاندارد بیشتر است.

* مجوز تبلیغات در صداوسیما بر عهده نظام پزشکی است

حسینی درباره اینکه «کرم حلزون» مجوز تولید داشت ولی مجوز تبلیغات نداشت عنوان کرد: مجوز تبلیغات اینگونه محصولات در صداوسیما توسط نظام پزشکی صورت می‌پذیرد، بنابراین سازمان نظام پزشکی باید ابتدا مجوزهای وزارت بهداشت را ملاحظه کند و بعد مجوز تبلیغ بدهد.

وی درباره اینکه آیا سازمان نظام پزشکی نباید برای اعطای مجوز از وزارت بهداشت استعلام کند، گفت: در مورد «کرم حلزون» باید عنوان کنم که بنده در آن زمان مسئولیتی نداشتم ولی شنیده‌ها حاکی از آن است که استعلام‌های دریافت مجوز این محصول به خوبی صورت نگرفت و اختلافاتی برای دادن این مجوز وجود داشت.

حسینی درباره سرنوشت کسانی که به دلیل خرید این محصول متضرر شدند، گفت: حق هر مصرف‌کننده است که کالایی را خریداری می‌کند و در نهایت دچار ضرر می‌شود بتواند زیان آن را دریافت کند بنابراین کسانی که با خرید «کرم حلزون» دچار ضرر و زیان شدند باید به قوه قضائیه مراجعه کنند زیرا ارگان‌هایی مانند سازمان غذا و دارو، سازمانهای نظارتی هستند و تولید‌کننده این محصول باید پاسخگوی ضرر و زیان باشد بنابراین قوه قضائیه مرجعی است که متضررین باید به آن مراجعه کنند.

* برنج ایرانی آلوده نیست

مدیرکل نظارت و ارزشیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو درباره سرنوشت برنج‌های ایرانی که گاهی توسط سازمان غذا و دارو آلوده اعلام شد ولی دانشگاه‌های علوم پزشکی استانهای شمالی کشور این آلودگی را تکذیب کردند، گفت: بزرگترین مشکل درباره برنج‌های داخلی عدم داشتن شناسنامه است زیرا معلوم نیست برنجی که به عنوان برنج داخلی عرضه می‌شود در کجا کشت و بسته‌بندی می‌شود و  اگر شرایط نگهداری آن نیز مناسب نباشد به دلیل آغشته شدن به آلاینده‌ها دچار آلودگی می‌شوند.

وی افزود: براین اساس افراد سودجویی وجود دارد که برنج‌های ایرانی را با برنج‌های خارجی مخلوط می‌کند و یا کیسه آن را تغییر می‌دهند و حتی در برخی مواقع رنگی که بر روی کیسه می‌زنند باعث آلودگی می‌شود در حالی که در کشوری مانند آمریکا یک محصول را 3 لایه بسته‌بندی می‌کند و کسی حق ندارد در لایه نخست رنگی به محصول بزند.

حسینی با دفاع از سالم بودن برنج ایرانی که یکی از بهترین‌ برنج‌های دنیا به حساب می‌آید عنوان کرد: ولی برنج‌های داخلی باید شناسنامه‌دار شوند که در کجا کشت، برداشت و حتی بسته‌بندی آن صورت پذیرفته است که این کار در حال حاضر انجام نمی‌شود و اظهارنظر درباره برنج از مبدأ که مزرعه است وجود ندارد در حالی که شأن برنج ایرانی بسیار بالا است که می‌طلبد برنج داخلی با یک بسته‌بندی مناسب عرضه شود.

وی درباره برنج‌های خارجی نیز بیان داشت: در سال 93 دیگر هر کسی اجازه نخواهد داشت که برنج خارجی وارد کشور کند و باید منبع صادرات برنج به داخل کشور شناخته شده باشد زیرا به این برنج‌ها کدهای 16 رقمی برای رهگیری ارائه می‌شود که هر 2 رقم این کدها نشان‌دهنده استان تولیدکننده برنج، کارخانه و گمرک ورودی و موارد دیگر خواهد بود بنابراین برنج خارجی در سال آینده در 3 سطح بازرسی از مبدأ، گمرکات و در سطح عرضه صورت می‌پذیرد.

حسینی اظهار داشت: با این تصمیماتی که سازمان غذا و دارو گرفته است کشورهای صادرکننده برنج به ایران نیز متوجه این سختگیری‌ها شده‌اند و ما نیز پیش‌شرط ارائه کرده‌ایم که اگر استاندارد برنج‌های آنان با استانداردهای ما انطباق نداشته باشد بَرند آن برنج را در سایت غذا و دارو معرفی می‌کنیم که مردم آن را خریداری نکنند.

وی درباره نظارت بر محصولات کشاورزی نیز عنوان کرد: بیشتر نگرانی‌های ما درباره باقیمانده کودها و باقیمانده سموم است که باید از مبدأ یعنی مزارع پیگیری آن صورت پذیرد بنابراین در این زمینه وجود نیترات در سیب‌زمینی و پیاز بیشتر مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و محصولات «تازه‌خوری» از جمله کاهو، گوجه‌فرنگی و خیار نیز بیشتر نظارت بر روی آنان انجام می‌شود.

*جلوی آبیاری با فاضلاب خام گرفته شده است

حسینی درباره این نظارتها بر محصولات کشاورزی پرمصرف مانند برنج و گندم نیز اشاره کرد و گفت:‌ درباره آبیاری مزارع با فاضلاب خام نیز باید عنوان کنم که با توجه به فعالیت کارشناسان بهداشت محیط و نظارتهایی که صورت می‌پذیرد جلوی آبیاری با فاضلاب خام گرفته شده است و با تخلفات برخورد می‌شود بنابراین بیشترین نگرانی درباره باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی است البته این دیدگاه در حوزه سازمان حوزه غذا و دارو است و ما درباره باقیمانده کودها براساس قانون برنامه پنجم پیش می‌رویم.

* یک‌سوم گوجه‌فرنگی، خیار و کاهو وارد تهران می‌شود

وی با اشاره به همکاری سازمان غذا و دارو با شهرداری تهران عنوان کرد: یک‌سوم تولیدات فرآورده‌های «تازه‌خوری» از جمله گوجه‌فرنگی، خیار و کاهو وارد تهران می‌شود بنابراین اگر بتوانیم نظارت خوبی در تره‌بارهای شهرداری داشته باشیم یک‌سوم پوششمان افزایش می‌یابد. ماهیت سیستم نظارتی بر اینگونه محصولات سیستماتیک است و کارهای مقطعی جواب نمی‌دهد. بر این اساس با توجه به اطلاعات و بررسی‌هایی که صورت پذیرفته است میزان استفاده سم در کشور ما در محصولات کشاورزی کمتر از کشورهای دنیا است و این آمار وزارت کشاورزی است  ولی با این حال درباره بالا بودن نیترات در سیب‌زمینی و پیاز نگرانی‌هایی داریم.

حسینی با بیان اینکه طی چند ماه اخیر سعی کردیم در حوزه نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی نگاه سلامت محور به حوزه غذا داشته باشیم، گفت: بسیاری از برنامه‌های ما در راستای قانون برنامه پنجم توسعه در حال اجراست.

وی افزود: تلاش کردیم از چند ماه گذشته و با روی کار آمدن دولت یازدهم، نگاه جدیدی به برنامه‌های در راستای تحقق اهداف مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه داشته باشیم و مواردی که قانونگذار از ما خواسته‌ است را دقیق‌تر اجرا کنیم.

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یکی از اقدامات اساسی ما، اعلام مواد غذایی آسیب‌رسان به سلامت بود، اظهار کرد: به طور کلی مواد غذایی را به سه دسته تقسیم می‌کنیم؛ گروه اول مواد غذایی آسیب‌رسان به سلامت هستند که مصرف محدود و منطقی آنها، مشکلی را برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند اما مصرف زیاد آن را به دلیل مخاطراتی که می‌تواند در درازمدت برای افراد وجود داشته باشد، توصیه نمی‌کنیم.

* نوشابه‌های گازدار، آسیب‌رسان سلامت

حسینی ادامه داد: نوشابه‌های گازدار، مواد غذایی با درصد چربی و نمک بالا، از جمله اقلام آسیب‌رسان به سلامت هستند. ما این مواد غذایی را به مردم اعلام کرده‌ایم و به آنها توصیه می‌کنیم از مصرف افراطی آن بپرهیزند.

* مردم فرآورده‌های پروبیوتیکی بیشتر مصرف کنند

وی با بیان اینکه گروه دوم مواد غذایی هستند که علاقه‌مندیم مردم بیشتر آنها را مصرف کنند، گفت: این مواد غذایی موثر در توسعه سلامت عمومی افراد جامعه خواهند بود که طی سال‌های گذشته نشان ایمنی و سلامت نیز دریافت کرده‌اند. اگر این مواد به مردم بهتر شناسانده شوند، می‌توانند در درازمدت بر سلامت آنها اثرگذار باشند. فرآورده‌های پروبیوتیکی، زیتون، روغن زیتون، عسل و فرآورده‌های لبنی کم چرب و کم نمک از جمله این اقلام هستند.

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو بیان کرد: گروه سوم نیز اقلامی هستند که نه تعصبی روی مصرف آنها از سوی مردم داریم و نه آنها را منع می‌کنیم. در واقع گروه سوم مواد غذایی معمولی هستند که مردم از آنها استفاده می‌کنند.

* کاهش میزان اسید چرب روغن‌ها در سال آینده

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو  خاطرنشان کرد: در بحث روغن‌ها پیشنهاداتی را به شورای عالی سلامت داده‌ایم و کاهش میزان اسید چرب ترانس را در برنامه داریم. در گذشته این میزان 25 درصد بود و اکنون زیر 5 درصد است و در گام بعدی آن را به زیر 2 درصد خواهیم رساند.

مطالب پیشنهادی از اين گروه خبري :

  روي خط خبر ...

  روي خط خبر …

  اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند

  اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند

  ۹۱ تبعه تاجیک با پرواز ۲۵۴ ترکیش‌ به داعش در عراق پیوستند

  ۹۱ تبعه تاجیک با پرواز ۲۵۴ ترکیش‌ به داعش در عراق پیوستند

  قیمت‌های جدید خودرو برای دولت پذیرفتنی نیست

  قیمت‌های جدید خودرو برای دولت پذیرفتنی نیست

درباره روي خط خبر

تا كنون 512 . عنوان خبر منتشر شده است . تمامي اخبار منتشره در اين سايت بدور از هر گونه جناح بندي از خبرگزاري هاي رسمي جمهوري اسلامي ايران با حفظ امانت باز نشر گرديده است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .