دفاع غیرمنطقی رئیس کل از نرخ دلار در بازار/ نرخ واقعی ۲۵۰۰ تومان است

یک اقتصاددان در واکنش به سخنان رئیس کل جدید بانک مرکزی گفت: نرخ واقعی دلار 2500 تومان است و نرخ 3200 تومان واقعی نیست.

خبرگزاری فارس: دفاع غیرمنطقی رئیس کل از نرخ دلار در بازار/ نرخ واقعی ۲۵۰۰ تومان است

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: اعلام نرخ دلار 3200 تومان از سوی رئیس کل جدید بانک مرکزی واقعی نبوده و واکنش صاحب نظران اقتصادی را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه نرخ واقعی دلار  همان مبادله ای یعنی2500 تومان است، تأکید کرد: بانک مرکزی باید بتواند نرخ دلار در بازار آزاد را به نرخ مبادله ای نزدیک کند.

این اقتصاددان تأکید کرد: اولین سخنان رئیس کل جدید بانک مرکزی در تناقض آشکار با شعار دولت برای مهارتورم قراردارد و صحبتهای وی عملا با شرایط فعلی و نیز با سیاستهای دولت ناهمخوان است.

وی افزود: در شرایطی که مردم امیدوار به کاهش نرخ تورم هستند و دولت بر تلاش برای کنترل نرخ تورم تأکید دارد، اعلام قابل دفاع بودن نرخ دلار 3200 تومان در تناقض آشکار با سیاستهای دولت قرار دارد.

* نزدیک کردن نرخ ارز آزاد به نرخ مبادله ای در 2 سال آینده

حکیمی پور تأکید کرد: نرخ ارز آزاد در 100 روز به مبادله ای نزدیک نخواهد شد. این مسأله غیر ممکن است و تحقق این مهم به 2 سال زمان نیاز دارد.

* تداوم هدفمندی یارانه ها به شکل فعلی اشتباه است

وی با تأکید بر اینکه تداوم هدفمند کردن یارانه ها به شکل فعلی اشتباه است، گفت: دولت باید بتواند یارانه ای  را که به طور نقدی به سه دهک بالای جامعه می پرداخت در قالب شرکت سهامی عام به تولید اختصاص دهد و با ایجاد اشتغال و از محل سود حاصله، این یارانه را به سه دهک مذکور  اختصاص دهد.

این استاد دانشگاه گفت: در مورد اختصاص یارانه به دهک‌های پایین جامعه نیز باید ترتیبی اتخاذ شود تا یارانه نقدی فعلی افزایش یافته و در کنار آن، به اختصاص یارانه غیرنقدی در قالب کالاهای اساسی نیز اقدام شود و هر شش ماه نیز گزارش مربوط به این اقدام به اطلاع مردم برسد.

* نرخ سود تسهیلات و سپرده ها دستوری نباشد

حکیمی پور با تأکید بر اینکه نرخ سود تسهیلات و سپرده ها نباید دستوری باشد، گفت: علاوه بر این باید توان علمی شورای پول و اعتبار افزایش یابد و از طرفی در ترکیب آن علاوه بر افراد بانکی از اندیشمندان اقتصادی نیز بهره گرفته شود.

وی افزود: اعضای هیأت مدیره بانکها نیز باید به جای 5 نفر تا 20 نفر افزایش یابد تا خوراک اطلاعاتی اقتصادی لازم در اختیار سیستم بانکی قرار گیرد. در این میان از اندیشمندان اقتصادی، اساتید دانشگاه و …. به طور غیرموظف می توان بهره گرفت.

* مدیریت تدوین سود تسهیلات و نرخ ارز باید به صورت شناور اعمال شود

حکیمی پور گفت: در گذشته همیشه بین نرخ سود بانکی و نرخ ارز و تورم دستوری عمل می شد و این درست نبود. در مباحث علمی تأکید می شود که نرخ سود بانکی باید تابعی از تورم باشد.

این اقتصاددان تأکید کرد: براین اساس باید ابتدا تورم تحت کنترل درآید تا براساس بتوان نرخ سود بانکی و نرخ ارز را تعیین کرد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: هدف بانک مرکزی باید تقویت ارزش پول ملی و بالا بردن قدرت خرید باشد. همچنین باید تلاش کند تا با تحت کنترل درآوردن تورم، موجبات تعیین نرخ سود بانکی را فراهم کند.

وی تأکید کرد: مدیریت تدوین سود تسهیلات و نرخ ارز باید به صورت شناور اعمال شود.

* منبع درآمدی کشور بازنگری شود

وی با بیان اینکه چین بنا بود تا در جریان فروش نفت، 11 تا 12 پالایشگاه برای ایران ایجاد کند گفت: چین به تعهدات خود عمل نکرده و ایران باید بتواند ضمن ایجاد تنوع مشتریان نفتی اش، در منابع درآمدی کشور بازنگری کند.

حکیمی پور با اشاره به اینکه با پذیرش نرخ ارز 3200 تومان علاوه بر دولت ، مردم نیز ضرر خواهند کرد گفت: نرخ ارز ۲۵۰۰ تومانی با رفع تحریمها باید به کمتر از میزان فعلی کاهش یابد.

وی یادآور شد: انتخاب سیف با توجه به سوابق عملکردی وی، انتصاب مناسبی برای پست ریاست کلی بانک مرکزی نیست.

مطالب پیشنهادی از اين گروه خبري :

  اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند

  اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند

  اولین یارانه نقدی مرحله دوم ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود

  اولین یارانه نقدی مرحله دوم ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود

  نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش می‌یابد

  نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش می‌یابد

  طرح دوفوریتی نمایندگان برای حذف مجازات کسانی که از دید دولت مستحق دریافت یارانه نیستند

  طرح دوفوریتی نمایندگان برای حذف مجازات کسانی که از دید دولت مستحق دریافت یارانه نیستند

درباره روي خط خبر

تا كنون 512 . عنوان خبر منتشر شده است . تمامي اخبار منتشره در اين سايت بدور از هر گونه جناح بندي از خبرگزاري هاي رسمي جمهوري اسلامي ايران با حفظ امانت باز نشر گرديده است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .