روي خط خبر http://khabar.netsit.ir مجله خبري روز ايران و جهان Fri, 17 Jun 2016 13:05:00 +0000 fa-IR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.1 روی خط خبر … http://khabar.netsit.ir/?p=3332 http://khabar.netsit.ir/?p=3332#comments Fri, 17 Jun 2016 13:05:00 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3332 بی شک کسانی که به سایت ما سر زدند و دیدند این سایت ماه ها بلکه سال هاست آپ دیت نشده شاید تعجب کرده باشند اما …

با توجه به شناختی که از … داشتیم اینگونه تصمیم گرفتیم تا سکوت کنیم و سر خود را به باد ندهیم ….

ما سودای هیچ چیزی را نداشته و نداریم . هنوز روی خط خبر خبری نیست!

]]> http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3332 0 اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند http://khabar.netsit.ir/?p=3316 http://khabar.netsit.ir/?p=3316#comments Fri, 18 Jul 2014 23:18:23 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3316

حمایت نعمت‌زاده از قیمت جدید خودروها/ اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت نهایی خودرو بین حدود ۲٫۳ درصد تا ۱۰ درصد نسبت به نوع خودرو تغییر کرده است.

 حمایت نعمت‌زاده از قیمت جدید خودروها/ اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند

به نقل از واحد مرکزی خبر، محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه دیدار با وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: قیمت نهایی خودرو بین حدود ۲٫۳ درصد تا ۱۰ درصد نسبت به نوع خودرو تغییر پیدا کرده است،این افزایش قیمت شامل دو درصد افزایش مالیات بر ارزش افزوده است که مجلس امسال اضافه کرده است، حدود ۲۵درصد نرخ بیمه شخص ثالث که قوه قضاییه برای نرخ دیه تعیین کرده و ایربگ که امسال اجباری و در قیمت نهایی خودرو لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: هر چند قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت مربوط می‌شود اما باید گفت قیمتی که مشخص شده نسبت به قیمت آخر ۹۱ و بر اساس هزینه‌های ۹۱ محاسبه شده بود و از اردیبهشت ۹۲ به اجرا درآمد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بحث تغییر موتور از یورو ۲ به یورو ۴ نیز در قیمت جدید خودرو لحاظ شده است.

نعمت زاده گفت: اگر این هزینه‌ها را که در قیمت قبلی خودرو نبوده است، کسر کنیم حتی حداقل قیمت هم، منفی می‌شود؛ حال این که ما تورم را هم در این دو سال داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه دیگر هزینه ها و‌ تغییر نرخ ارز نیز در قیمت های جدید لحاظ شده است، افزود: به نظر من قیمتی که شورای رقابت داد قیمت معقولی است و امیدواریم رسانه ها هم کمک کنند تا آنچه مصوب شده به اطلاع مردم برسد.

نعمت‌زاده گفت: قیمت‌های جدید در پایگاه‌های اینترنتی خودروسازها هم آمده که همان تصمیم شورای رقابت است و صنایع ما هم دارند تلاش می‌کنند با افزایش تولید، هزینه ها را کاهش دهند.

وزیر صنعت افزود: ما در سه ماه و نیم گذشته بالای ۹۰ درصد افزایش تولید خودروهای سبک و سواری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم که این نشان می‌دهد خودروسازان تلاش زیادی می‌کنند.

نعمت‌زاده در پاسخ به این سئوال که آیا علت مکدر شدن رییس جمهور از افزایش قیمت خودرو نداشتن اطلاعات بوده است؟ گفت: اطلاعات را خدمتشان فرستادیم.

وی افزود: به آقای روحانی گزارش هایی اعلام شده بود که حتی تا ۳۰ درصد قیمت‌ها اضافه شده است و این اطلاعات از طریق بعضی رسانه‌ها منتقل شده و نادرست بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از اول مهر صددرصد خودروهای سواری و سبک تولیدی از استاندارد یورو ۴ برخوردار خواهد شد.

پیش از این، وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش توسعه نقش بخش خصوصی در اهداف سازمان ملل متحد در اتاق بازرگانی ایران گفته بود: از ابتدای تیر همه خودروهای سواری کشور با استاندارد یورو۴ به بازار وارد می شود.

محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه نشست مشترک با وزیر بهداشت و معاونان این وزارتخانه در جمع خبرنگاران درباره میزان آمار بالای تصادفات در کشور به دلیل نبود خودرو با استانداردهای کافی و لازم گفت: صنایع ملزم هستند طبق استاندارد ملی عمل کنند مثلا در مورد خودرو بیش از ۵۰ مورد استاندارد هست که موسسه استاندارد نظارت دارد و بر مبنای این استانداردها خودرو شماره گذاری می شود.

وی گفت: البته این استانداردها به تدریج در حال تکمیل شدن است مثلا از اول امسال داشتن کیسه هوا و ایربگ در خودرو ها اجباری شد جز یک خودروی قدیمی که آنهم تا آخر شهریور مجاز به تولید است و بعد از آن تولیدش متوقف می شود.

نعمت‌زاده افزود: در سامانه ترمز هم ABS یا دیگر استانداردها اجباری شده است و رعایت می‌شود.

وی در مورد مسایل زیست محیطی خودروها هم گفت: استاندارد بیش از۹۰ درصد خودروهای سواری از یورو۲ به یورو ۴ تبدیل شده است که نیاز به سوخت کیفی دارد و آن را هم وزارت نفت در صدد است به خصوص در شهرهای بزرگ تا آخر شهریور به بنزین یورو ۴ تبدیل کند.

وزیر صنعت با بیان اینکه این وزارتخانه خود را ملزم به همکاری با بخش بهداشت و درمان کشور می‌داند، افزود: لازم می‌دانم از همه واردکنندگان، ‌صادرکنندگان و به ویژه تولیدکنندگان شاخه بهداشت، دارو و تجهیزات پزشکی درخواست کنم که در این حوزه کار را جدی بگیرند.

نعمت زاده گفت: تلاش خواهیم کرد از اینها حمایت منطقی کنیم تا با برنامه ریزی صحیح توان ساخت و تولید داخل را در حوزه بهداشت و درمان افزایش دهند.

وی افزود: به زودی فهرستی از اولویت ها حوزه بهداشت و درمان را برای سرمایه گذاری به تولیدکنندگان اعلام خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتر نیازمندی های داخل را تامین کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه زودتر درباره یارانه شیر تصمیم بگیرد و ما هم موضوع را به صنایع لبنی منتقل خواهیم کرد.

محمدرضا نعمت زاده با بیان این که قرار است دولت هر چه زودتر در زمینه لبنیات تصمیم بگیرد؛ افزود: امسال به هر صورت هنوز تصمیم روشن و مشخصی گرفته نشده است بنابراین بازار به صورتی که خودش ترجیح می دهد عمل می کند که خوب نیست.

وی با بیان این که سیاست کلی بر این است که یکسری یارانه ها را به تدریج هدفمند کنیم گفت: نباید به یک کالا یارانه اختصاص دهیم مگر موارد خاص همچون نان و شیر که اهمیت عمومی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره کاهش مصرف لبنیات افزود: سال گذشته دولت برای کنترل قیمت تصمیم گرفت یارانه ای را برای لبنیات مصوب کند که بابت شیرخام به دامداران پرداخت شود.

وی گفت: بخشی از این یارانه پرداخت شد و بخشی به دلیل مشکلات بودجه ای عقب افتاد و امسال هم هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

نعمت زاده افزود: البته ظاهرا دستگاه های ذیربط در این زمینه کار می‌کنند اما نمی شود از بازار خواست با وجود افزایش هزینه ها،‌ شیر را به قیمت دو سال پیش بفروشد.

وزیر صنعت همچنین درخصوص تولید و مصرف سیگار در کشور افزود: سیگار کشیدن چون مسئله ای شخصی است نمی شود فقط به زور قانون یا تولید نکردن یا ممانعت از واردات این مشکل حل کرد.

نعمت زاده بعد فرهنگی و رسانه‌ای مبارزه با دخانیات را مهمتر از برخورد قهری دانست و گفت: آنچه به وزارت صنعت مربوط می شود این که بتوانیم به جای واردات و قاچاق، سیگارهای مرغوب را در داخل تولید کنیم.

وی افزود: وقتی تقاضای سیگار سه برابر تولید است بهتر است تولید خوب را در داخل داشته باشیم تا هم دولت از حقوق و عوارض منتفع باشد و هم مردم کالای مرغوب گیرشان بیاید.

وزیر صنعت با تاکید بر این که مصرف سیگار باید به عنوان یک ننگ و آفت در جامعه تلقی شود، درباره وجود فندک و جاسیگاری در خودروها گفت: اگر استاندارد اجازه دهد فندک خودروهای تولیدی را حذف می کنیم.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3316 0
۹۱ تبعه تاجیک با پرواز ۲۵۴ ترکیش‌ به داعش در عراق پیوستند http://khabar.netsit.ir/?p=3307 http://khabar.netsit.ir/?p=3307#comments Tue, 15 Jul 2014 12:33:10 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3307 ترانسپورت تکفیری‌ها به سوریه و عراق

۹۱ تبعه تاجیک با پرواز ۲۵۴ ترکیش‌ به داعش در عراق پیوستند

هواپیمایی ترکیش با انتقال بیشترین حجم شبه‌نظامی‌های افراطی خارجی به داخل سوریه و عراق به کانال اصلی جابجایی تروریست‌های تکفیری و ترانسپورت آنها تبدیل شده است.

  ۹۱ تبعه تاجیک با پرواز ۲۵۴ ترکیش‌ به داعش در عراق پیوستند

به گزارش  خبرگزاری فارس در بغداد، هواپیمایی ترکیش در همکاری با سیاست‌های اتخاذ شده از سوی نهادهای حکومتی این کشور در دشمنی با حکومت سوریه و عراق، در اقدامی بی‌سابقه تاکنون حجم بالایی از ترویست‌های تکفیری را از کشور های مختلف دنیا مخصوصاً اروپایی به سوریه و یا عراق منتقل کرده است.

انتقال ۹۱ تاجیک با پرواز شماره ۲۵۴ ترکیش به عراق اعزام شدند

این شرکت هواپیمایی در یکی از آخرین اقدام های خود ۹۱ نفر را از تاجیکستان به عراق منتقل کرده است.

ترکیش ایرلاین در تاریخ ۱۱/۴/۹۳ با شماره پرواز ۲۵۴ در ساعت ۲۱:۱۰ این تعداد تبعه تاجیک را از دوشنبه پایتخت این کشور به استابول منتقل کرده است.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3307 0
ژرمن‌ها مردان سلسائو را گلباران کردند http://khabar.netsit.ir/?p=3302 http://khabar.netsit.ir/?p=3302#comments Wed, 09 Jul 2014 12:27:51 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3302
کمر برزیل هم مثل نیمار شکست/ ژرمن‌ها مردان سلسائو را گلباران کردند

تیم ملی فوتبال آلمان در جدالی کاملا غیرمنتظره در نیمه نهایی با برزیل معروف به سلسائو، میزبان جام ۷ ـ ۱ به برتری رسید.

  کمر برزیل هم مثل نیمار شکست/ ژرمن‌ها مردان سلسائو را گلباران کردند
        تیم‌های ملی فوتبال برزیل و آلمان از ۳۰ دقیقه بامداد سه شنبه ۱۸ تیرماه در ورزشگاه مینیرو شهر بلوهوریزنته به میدان رفتند. در شرایطی که عمده تحلیل‌گران تصور می‌کردند این دیدار به علت عملکرد بهتر ژرمن‌ها در جریان جام نسبت به تیم میزبان، با برتری با اختلاف یک یا دو گل به پایان رسد، با برتری رویایی و تاریخی ۷ بر یک به پایان رسید.

تیم یواخیم لو نیمه اول با با برتری ۵ بر صفر به رختکن رفت. توماس مولر ۱۱، کلوزه ۲۳، تونی کروس ۲۵ و ۲۶ و سامی خدیرا ۲۹ گلزنی کردند.

کلوزه با زدن شانزدهمین گل‌اش در جام جهانی، بهترین گلزن تمام ادوار جام جهانی شد و خود به جای رونالدو برزیلی رکورددار شد.

در نیمه دوم آندره شورله در دقایق ۶۹ و ۷۹ برای آلمان گلزنی کرد تا این برد باورنکردنی در تاریخ جام‌های جهانی ثبت شود.

تک گل برزیل در دقیقه ۹۰ توسط اسکار به ثمر رسید.

پیکارهای جام جهانی از تاریخ ۲۳ خرداد شروع شد و تا ۲۲ تیرماه ادامه خواهد یافت.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3302 0
قیمت‌های جدید خودرو برای دولت پذیرفتنی نیست http://khabar.netsit.ir/?p=3299 http://khabar.netsit.ir/?p=3299#comments Wed, 09 Jul 2014 12:24:59 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3299
نوبخت در جمع خبرنگاران:
قیمت‌های جدید خودرو برای دولت پذیرفتنی نیست/ «ابوطالبی» همچنان نماینده معرفی‌شده ایران به سازمان ملل است/ یارانه پرُدرآمدها طبق قانون قطع می‌شود

سخنگوی دولت گفت: ابوطالبی همچنان نماینده معرفی‌شده از سوی دولت برای حضور در سازمان ملل است.

  قیمت‌های جدید خودرو برای دولت پذیرفتنی نیست/ «ابوطالبی» همچنان نماینده معرفی‌شده ایران به سازمان ملل است/ یارانه پرُدرآمدها طبق قانون قطع می‌شود

       محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جلسه امروز هیات دولت با استقبال رئیس‌جمهور از بیانات مهم و راهگشای مقام معظم رهبری بر گردهمایی مسئولان نظام آغاز و از حمایت صریح و قاطع مقام معظم رهبری از دولت صمیمانه قدردانی شد.

وی تصریح کرد: در این راستا دولت عزم قوی خود را برای پیگیری جدی رهنمودهای رهبری به ویژه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برخورداری از ظرفیت‌های داخلی برای خروج از رکود به ویژه ظرفیتی که در صنعت و معدن و کشاورزی وجود دارد اعلام کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: در اولین اقدام در هیات امنای صندوق توسعه ملی که با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شد مصوباتی برای خروج از رکود با تاکید بر ظرفیت‌های داخلی تصمیم‌گیری شد.

وی با تاکید بر اینکه ۴ میلیارد دلار برای طرح‌های فارس جنوبی اختصاص یابد گفت: ۴ میلیارد دلار برای احداث نیروگاه‌ها، ۳ میلیارد دلار برای صنایع بالادستی نفت، ۲ میلیارد دلار برای فعال کردن چرخه تولید فولاد، ۲ میلیارد دلار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی، یک میلیارد دلار برای حمل و نقل و ۵۰۰ میلیون دلار برای بخش کشاورزی که با ۴ میلیارد دلاری که برای احیای اراضی و مهار آب‌های مرزی اختصاص یافت مجموعا ۵/۴ میلیارد دلار است.

نوبخت با بیان اینکه برای سایر صنایع نیز یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اختصاص یافت تصریح کرد: امیدواریم با این شرایط از رکود خارج شویم؛ همچنین ۲۱۰ میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از عدم کشت به کشاورزان حوزه زاینده‌رود اختصاص یافت.

سخنگوی دولت همچنین یادآور شد: ۱۵۰ میلیارد تومان برای تامین آب شهری و روستایی سیستان و بلوچستان، ۷۰ میلیارد تومان برای مقابله با خشکسالی در استان لرستان، ۱۰ میلیارد تومان برای آسفالت راه‌های مناطق مرزی آذربایجان غربی، ۸۰ میلیارد تومان برای اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از سیل در استان گلستان و ۷۲ میلیارد تومان برای اقدامات پیشگیرانه وقوع سیل در مازندران اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: همچنین برای خرید هواپیمای مجهز به اف‌ای‌اس ۵۴ میلیارد تومان به سازمان هواپیمایی کشوری اختصاص یافت.

نوبخت همچنین اظهار داشت: لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی با تاکید بر استقلال کانون وکلا به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه برای فعال شدن صنایع کوچک در کشور و ۸۱ هزار واحد تولیدی پیشنهاد شد که ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات و به تناسب نیاز به آنها داده شود افزود: پیش‌بینی شده ۱۹۳ هزار فرصت شغلی را بتوانیم در ماه‌های آینده ایجاد کنیم.

سخنگوی دولت بر همین اساس گفت: امیدواریم بعد از مهار نسبی تورم بتوانیم کشور را از رکود خارج کنیم و تمام تلاش دولت این است با ظرفیت‌های داخلی و موجود نظام بتوانیم به توسعه کشور بپردازیم و این می‌تواند پیامی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و فراتر از آن طرف‌های مقابل باشد که ایران با توان داخلی خود مثل گذشته می‌تواند مسیر کشور را طی کند.

نوبخت درباره افزایش نرخ قیمت خودرو با تصویب شورای رقابت اظهار داشت: با توجه به مصاحبه‌های قبلی از سوی دولت، دولت با هرگونه افزایش قیمت مخالف است با توجه به اینکه صنعت خودرو از تحریم خارج شده و دولت برای تامین ارز مورد نیاز اجازه داده از ارز مبادله‌ای که قیمت ارزان‌تری دارد استفاده شود. انتظار این بود خودروسازان خبر افزایش کیفیت را به دولت بدهند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه شورای رقابت پیام دولت را دریافت کرده بود تصریح کرد: در جلسه امروز هم آقای روحانی مراسم تکدر خود را اعلام کرد و انتظار است شاهد بهبود وضعیت خودروها باشیم نه افزایش قیمت؛ از این‌رو بحث‌هایی صورت گرفت و قرار شد بررسی مجدد صورت گیرد تا از افزایش قیمت خودرو جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به وارد کردن خودروهای با کیفیت و ارزان خارجی یادآور شد: اینکه از یکسو واردات را منع و از سوی دیگر خودروسازها هر قیمتی را که بخواهند بر خودروها بگذارند پذیرفتنی نیست البته می‌دانیم که هزینه‌ها هم بالا است.

نوبخت در ادامه سخنان خود اظهار داشت: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور از سوی دولت مامور به تهیه برنامه برای شرایط بدبینانه که تحریم‌ها اضافه یا تشدید شود است تا دولت خود را با آن برنامه تجهیز کند.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای بسترسازی رشد علمی کشور یادآور شد: برنامه ششم توسعه بر پایه اقتصادی مقاومتی با تولید رقابتی و دانش‌بنیان در حال تهیه و تنظیم است و این برنامه برای بسترسازی همه دستگاه‌هایی است که بتوانند به افزایش بهره‌وری از طریق فناوری نوین تلاش کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله باید به جایگاه اول منطقه در زمینه اقتصادی، فناوری و علم برسیم باید دانش را به بنیان همه فعالیت‌های کشور تزریق کرد.

نوبخت اضافه کرد: اینکه چه سان بتوان از اقتصاد دانش‌بنیان استفاده کرد نیازمند برنامه‌ای است که برنامه ششم در همین راستا است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا همچنان آقای ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی شده است گفت: ابوطالبی همچنان فرد معرفی شده از سوی دولت است و همه پیگیری‌های قانونی نیز در حال انجام است و امیدواریم این اقدامات دولت درخصوص اقدام غیرمنطقی و حقوقی دولت آمریکا اثربخش باشد.

سخنگوی دولت درباره بنزین وارداتی نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر کیفیت بنزین ما بالاست و با کیفیت یورو ۴ وارد و تولید می‌کنیم و هر فراورده‌ای با استانداردهای مورد تایید نظام سازگاری نداشته باشد متوقف می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن محکوم کردن فعالیت تروریستی داعش نسبت به مردم مسلمان عراق تاکید کرد: حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به فلسطینی‌ها و نواز غزه مواضع خود را مبنی بر محکومیت این موارد اعلام می‌کنیم و هر آنچه با رایزنی با کشورهای همسایه و مسلمان برای دولت مقدور باشد از این دیپلماسی فعال استفاده می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت یک ماهه مجلس بر عملکرد وزیر علوم و همچنین خواست برخی از نمایندگان در ممنوع‌التصویر کردن شخصیت‌های سیاسی نوع تعامل دولت و مجلس را چطور ارزیابی می‌کنید گفت: اگر به رهنمودهای مقام معظم رهبری در گردهمایی مسئولان نظام استناد کنیم ایشان تصریح کردند که قوا با هم تعامل داشته باشند انتظارمان این است نمایندگان در جایگاه قانونی خود آنچه را که باید انجام دهند اما این نافی فعالیت دستگاه‌های اجرایی نسبت به چیزهایی که تشخیص می‌دهند به نفع مردم و کشور است نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این نظارت بر اقدامات وزیر علوم نافی استقلال وی نیست گفت: وزیر علوم براساس آنچه برای دانشگاه‌ها و محیط آموزشی نیاز است انجام می‌دهد حال اگر رایزنی صورت گیرد مانع مسئولیتی که وزیر علوم دارد نبوده و شجاعانه در چارچوب قانون با توجه به هنجار جمهوری اسلامی ایران کار را انجام می‌دهد.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره هدفمندی یارانه‌ها نیز خاطرنشان کرد: ما وظیفه قانونی داریم که به متقاضیان نیازمند یارانه بدهیم اما وقتی ۷۰ میلیون نفر ثبت‌نام کرده و خود را متقاضی نیازمند میدانند برای راستی‌آزمایی و حفظ کرامت مردم معتقدیم باید شفافیت بیشتری داشته باشیم.

وی اضافه کرد: کار خود را بر استفاده از ۴۰ پایگاه اطلاعاتی آغاز کرده و تعدادی را شناسایی کرده‌ایم که برخی نیز در پرداخت یارانه‌های آینده مورد توجه خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته شده بود کسانی که ثبت‌نام نمی‌کنند دارای امتیازاتی باشند اما ظاهرا این امر صورت نگرفته است گفت: با توجه به جلسات ستاد ما این افراد را شناسایی کرده‌ایم و علاوه بر قدردانی رئیس‌جمهور و هیات وزیران کاهش هزینه درمان برای افراد نیازمند و همه مردم صورت می‌گیرد.

نوبخت در ادامه خاطرنشان کرد: یارانه تولید را حتما خواهیم داد و در جلسات کارشناسی مبالغ تولید را که به صنعت، کشاورزی اختصاص یابد بررسی می‌کنیم و اینها نیازمند کارهای کارشناسی دارد.

وی همچنین درباره بازی فوتبال ایران و آمریکا نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3299 0
رادار ۱۱۰۰ کیلومتری «قدیر» سپاه رونمایی شد http://khabar.netsit.ir/?p=3289 http://khabar.netsit.ir/?p=3289#comments Mon, 02 Jun 2014 22:33:32 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3289
رادار ۱۱۰۰ کیلومتری «قدیر» سپاه رونمایی شد+ویژگی‌ها

سامانه راداری «قدیر» با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح رونمایی شد.

 رادار ۱۱۰۰ کیلومتری «قدیر» سپاه رونمایی شد+ویژگی‌ها
سامانه راداری «قدیر»، صبح امروز با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح وارد چرخه عملیاتی شد.

سامانه راداری قدیر

رادار «قدیر» با برد ۱۱۰۰ و ارتفاع ۳۰۰ کیلومتر برای اولین بار در رزمایش پیامبر اعظم(ص)۶ تست شده بود.

نشریه «اسرائیل دیفنس» (israel defense) در همان زمان و در گزارشی با اشاره به رزمایش موشکی ایران اعلام کرد که پیشرفت فناوری و نظامی ایران فراتر از حد تصور کشورهای غربی است.

این نشریه نظامی نوشت: روشن شد که صنعت نظامی ایران پیشرفته‌تر از آن است که غرب ارزیابی کرده است. آنچه ایرانی‌ها برای اولین بار بخصوص رادار چندمنظوره بسیار پیشرفته [قدیر] را به نمایش گذاشتند، وجود قدرت تکنولوژی موثر از نوع درجه یک را ثابت می‌کند.

به گزارش خبرنگار فارس، از این رادار توانمند (ساخته شده در مرکز جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه) برای کشف اهداف هوایی، هواپیماهای رادارگریز (استیلز)، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک و نیز ماهواره‌های در مدار پایین (لئو) استفاده می‌شود.

رادار آرایه فازی «قدیر» با قابلیت استفاده در تمام شرایط آب و هوایی و مقاوم در برابر جنگ الترونیک، در نقاط مختلف میهن اسلامی نصب شده و اطلاعات آن قابل انتقال به تمام نقاط کشور است.

بیش از ۱۰۰ آنتن با قابلیت گردش ۳۶۰ درجه برروی این رادار نصب شده است.

همزمان با رونمایی از این رادار، سایت راداری قدیر گرمسار نیز به نام «شهدای بعثت» نام گرفت.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3289 0
آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای http://khabar.netsit.ir/?p=3282 http://khabar.netsit.ir/?p=3282#comments Sat, 24 May 2014 20:21:41 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3282

بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان شرکت در آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۱۳۹۳، می‌رساند که ثبت نام آزمون مذکور منحصراً بصورت اینترنتی از روز یکشنبه مورخ ۴/۳/۹۳ آغاز و تا ساعت ۲۴ روز شنبه مورخ ۱۰/۳/۹۳ پایان می‌پذیرد. لذا کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام که دارای شرایط عمومی واختصاصی به شرح ذیل می‌باشند، می‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت نمایند.
شرایط ثبت‌نام‌:
ثبت‌نام برای آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۱۳۹۳ و برخی از رشته های پذیرش با سوابق تحصیلی از روز یکشنبه مورخ ۴/۳/۱۳۹۳ آغاز و تا ساعت ۲۴ روز ‌شنبه مورخ ۱۰/۳/۱۳۹۳ پایان می‌پذیرد.
علاقمندان به تحصیل در دوره‌های کاردانی می بایست ضمن اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت نام اتباع غیرایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه شاهد و ایثارگر (مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون که در زمان ثبت‌نام در سایت سازمان قرار خواهد گرفت)، در صورتی که دارای شرایط مذکور باشند، می‌توانند به عنوان داوطلب مقطع کاردانی منحصراً در یک رشته امتحانی و متناسب با رشته تحصیلی و کد رایانه ای چهار رقمی دیپلم خود طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون) متقاضی ادامه تحصیل شوند.
ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمون ‌سال ۱۳۹۳، منحصراً به روش ذیل امکان پذیر می‌باشد:
۱- مراجعه به سایت سازمان به نشانی: (www.sanjesh.org).
2- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام از سایت سازمان.
۳- آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت‌نام.
۴- با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً بصورت اینترنتی انجام می‌گیرد، داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال می‌باشد با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ ۱۰۶٫۰۰۰ (یکصد و شش هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
تذکر: چنانچه داوطلبی علاقمند به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی می‌باشد لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ ۲۹٫۰۰۰ (بیست و نه هزار ) ریال دیگر نیز برای دوره های مذکور اقدام نماید.
دستورالعمل و نحوه تکمیل تقاضانامه ثبت نام اینترنتی:
به داوطلبان توصیه می شود مطابق دستورالعمل مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام، ابتدا فرم پیش نویس تقاضانامه مندرج در دفترچه مذکور را تکمیل نموده و سپس بر اساس فرم پیش نویس با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعات لازم را بر اساس بندهای برنامه نرم افزاری ثبت نام وارد نمایند. ضمناً راهنمای جامع نحوه تکمیل فرم در برنامه نرم افزاری ثبت نام اینترنتی موجود است و داوطلبان برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانند به این راهنما مراجعه نمایند. ضمناً داوطلبان لازم است در درج اطلاعات ثبت‌نام دقت نمایند. بدیهی است در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در موارد قید شده در تقاضانامه ثبت نام با مدارک داوطلب در صورت پذیرفته شدن در آزمون، قبولی وی (کان لم یکن) تلقی شده و از ادامه تحصیل داوطلب جلوگیری خواهد شد.
زمان توزیع کارت اینترنتی و محل آزمون:

بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۱۳۹۳ در روز جمعه ۲۴/۵/۹۳ برگزار خواهد شد. داوطلبان لازم است از روز سه‌شنبه مورخ ۲۱/۵/۹۳ لغایت روز پنجشنبه مورخ ۲۳/۵/۹۳ با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون و راهنمای شرکت در آزمون اقدام نمایند. محل آزمون داوطلبان بر اساس استان و شهرستان محل اقامت مندرج در بند مربوط در تقاضانامه تعیین می‌گردد. لذا مقتضی است داوطلبان با مراجعه به دفترچه راهنمای ثبت‌نام در زمان مقرر و درج کد مربوط به استان و شهر محل اقامت در تقاضانامه ثبت نام اقدام نمایند.

توصیه‌های‌ مهم‌:
داوطلبان ضرورت دارد برای اطلاع از سایر شرایط و ضوابط دفترچه راهنمای ثبت نام را که در زمان ثبت‌نام بر روی سایت این سازمان قرار می‌گیرد، به دقت مطالعه نمایند.
آن دسته از دانش آموزان سال آخر که تا زمان ثبت‌نام معدل دیپلم آنها مشخص نیست و متقاضی شرکت در یکی از ۱۶ رشته امتحانی که پذیرش در آنها با سوابق تحصیلی (معدل دیپلم) صورت می‌گیرد، می‌باشند لازم است در زمان پرینت کارت برای رشته‌های دارای پذیرش با آزمون (روز سه‌شنبه مورخ ۲۱/۵/۹۳ لغایت روز پنجشنبه مورخ ۲۳/۵/۹۳) با مراجعه به سایت این سازمان نسبت به درج معدل خود اقدام نمایند. در غیر اینصورت از مراحل پذیرش حذف خواهد شد.
به کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در یکی از ۱۶ رشته امتحانی که پذیرش در آنها با سوابق تحصیلی (معدل دیپلم) صورت می‌گیرد، تاکید می‌گردد که در زمان درج معدل دیپلم خود در تقاضانامه ثبت‌نام دقت و توجه کافی بعمل آورند. بدیهی است وجود هر گونه مغایرت در درج معدل هنگام ثبت‌نام با معدل مدرک تحصیلی سبب لغو قبولی داوطلب در صورت پذیرفته شدن خواهد شد.
به داوطلبان توصیه می‌شود در انتخاب کد رشته امتحانی و همچنین شهرستان محل حوزه امتحانی خود دقت لازم را مبذول فرمایند. لذا پس از دریافت کد پیگیری ۱۶ رقمی، در این خصوص به درخواست‌های داوطلبان مبنی بر اصلاح موارد فوق ترتیب اثر داده نخواهد شد.
توصیه‌ می‌شود داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه و دریافت کد پیگیری یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایند.
هرگونه‌ تغییری‌ از طریق‌ نشریه پیک‌ سنجش‌ (هفته‌نامه خبری‌ و اطلاع‌رسانی‌ سازمان ‌سنجش‌)، سایت سازمان سنجش و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌های عمومی ‌اعلام ‌خواهد شد.

در صورت‌ لزوم‌ داوطلبان می‌توانند با شماره تلفن‌های: ۹-۸۹۲۳۵۹۵‌۸-۰۲۱ با روابط عمومی ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور تماس‌ حاصل‌ نمایند و یا از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی (غیرحضوری) سازمان اقدام نمایند

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3282 0
سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد http://khabar.netsit.ir/?p=3277 http://khabar.netsit.ir/?p=3277#comments Tue, 20 May 2014 23:26:21 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3277

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سیاست‌های کلی «جمعیّت» را که براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

 افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی/ رفع موانع ازدواج و ترویج تشکیل خانواده/ اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران

       به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی «جمعیّت» را که براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

متن ابلاغیه رهبر انقلاب به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با عنایت به اهمیّت مقوله جمعیّت در اقتدار ملّی؛ و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیّت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز؛ و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیّت و نرخ باروری در سال‌های گذشته، سیاست‌های کلی جمعیّت ابلاغ می‌گردد. با در نظر داشتن نقش ایجابی عامل جمعیّت در پیشرفت کشور، لازم است برنامه‌ریزی‌های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست‌های جمعیّتی انجام گیرد. همچنین ضروری است با هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاه‌های ذیربط در این زمینه، اقدامات لازم با دقّت، سرعت و قوّت صورت گیرد و نتایج رصد مستمر اجرای سیاست‌ها گزارش شود.

سیّدعلی خامنه‌ای

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

سیاست‌های کلی جمعیّت

۱- ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی.

۲- رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد.

۳- اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی ذی‌ربط.

۴- تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی در باره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش‌ مهارت‌های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی- ایرانی و توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری.

۵- ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی.

۶- ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیّت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی‌های زیست محیطی و بیماری‌ها.

۷- فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب.

۸- توانمندسازی جمعیّت در سن کار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی، کارآفرینی، فنی ـ حرفه‌ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال مؤثر و مولّد.

۹- باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیّت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأکید بر تأمین آب با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیّتی.

۱۰- حفظ و جذب جمعیّت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیّتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبکه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی.

۱۱- مدیریت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سیاست‌های کلی جمعیّت با تدوین و اجرای ساز و کارهای مناسب.

۱۲- تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه گذاری، و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان.

۱۳- تقویت مؤلفه‌های هویت‌بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی) و ارتقاء وفاق و همگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی بویژه در میان مرزنشینان و ایرانیان خارج از کشور.

۱۴- رصد مستمر سیاست‌های جمعیّتی در ابعاد کمّی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیّتی و توسعه انسانی.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3277 0
السد و فولاد به تساوی رسیدند http://khabar.netsit.ir/?p=3272 http://khabar.netsit.ir/?p=3272#comments Wed, 07 May 2014 20:16:53 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3272
لیگ قهرمانان آسیا
شاگردان فرکی به یک‌چهارم نهایی نزدیک شدند

دیدار تیم‌های فوتبال السد قطر و فولاد ایران در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با تساوی بدون گل خاتمه یافت.

  السد و فولاد به تساوی رسیدند/ شاگردان فرکی به یک‌چهارم نهایی نزدیک شدند

تیم‌های فوتبال السد قطر و فولاد ایران در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا عصر امروز از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه در ورزشگاه جاسم بن‌حمد دوحه به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان دو تیم به تساوی بدون گل دست یافتند.بازیکنان فولاد با توجه به اینکه در این دیدار میهمان بودند در نیمه نخست عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشتند.در دقایق پایانی نیمه نخست بازیکنان فولاد روی ضدحمله توسط پریرا صاحب موقعیت شدند که دروازه‌بان السد این توپ را دفع کرد. رائول، ستاره اسپانیایی السد هم در دقایق پایانی ارسالی از روی کرنر داشت که توپ به تیرک دروازه اصابت کرد و در نیمه نخست دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند.در نیمه دوم نیز دو تیم بازی پایاپایی را به نمایش گذاشتند. در دقیقه ۶۲ پریرا از راه دور شوتی زد که با واکنش دروازه‌بان السد همراه بود و توپ را به کرنر فرستاد. پریرا در دقیقه ۸۰ با شوتی زیبا دروازه السد را تهدید کرد که بار دیگر سعد الشیب دروازه‌بان السد توپ را دفع کرد و به کرنر فرستاد. در ضربه کرنر بار دیگر پریرا با ضربه قیچی برگردان دروازه حریف را تهدید کرد و این بار توپ با فاصله اندک از بالای دروازه به بیرون رفت. در دقایق پایانی بازی السدی‌ها چند بار دروازه سوشا مکانی را تهدید کردند که با واکنش‌های این دروازه‌بان نتوانستند به گل دست یابند.

شاگردان حسین فرکی در پایان توانستند یک امتیاز باارزش را در زمین السد به دست آورند تا در دیدار برگشت که ۲۴ اردیبهشت ‌ماه در اهواز برگزار خواهد شد با خیالی راحت‌تر به میدان بروند.

ترکیب فولاد:

سوشا مکانی، عبدالله کرمی، ایوب والی، امید خالدی، مهرداد جماعتی،‌ شهاب کرمی، بختیار رحمانی، اسماعیل شریفات (مهدی بدرلو-۷۴)، سروش رفیعی (چاوز-۸۸)، غلامرضا رضایی (ساسان انصاری-۱۳) و لوسیانو پریرا

سرمربی: حسین فرکی

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3272 0
اولین یارانه نقدی مرحله دوم ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود http://khabar.netsit.ir/?p=3265 http://khabar.netsit.ir/?p=3265#comments Wed, 07 May 2014 20:10:12 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3265
سخنگوی دولت اعلام کرد
اولین یارانه نقدی مرحله دوم ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود

سخنگوی دولت اعلام کرد: اولین یارانه نقدی مرحله دوم ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود.

خبرگزاری فارس: اولین یارانه نقدی مرحله دوم ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود
        محمد باقر نوبخت سخنگو و معاون اول رئیس جمهور در خبر ۲۱ اعلام کرد: اولین یارانه نقدی مرحله دوم روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۳ واریز می‌شود.وی افزود: منابعی که از محل انصراف از یارانه‌ها و افزایش قیمت حاملهای انرژی به دست می‌آید صرف نظام سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه سلامت می‌شود.

قبلا هم از سوی مقامات دولتی اعلام شده بود یارانه اردیبهشت ۹۳ به همه متقاضیان و ثبت نام کنندگان جدید یارانه و به همان میزان ۴۵۵۰۰ تومان به ازای هر نفر و ماهانه پرداخت می‌شود.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3265 0
تابستان زودرس در اکثر نقاط کشور http://khabar.netsit.ir/?p=3259 http://khabar.netsit.ir/?p=3259#comments Mon, 05 May 2014 13:58:22 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3259
کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به بروز پدیده گرد و غبار انتقالی از عراق و شمال عربستان به شهرهای مرزی کشور، گفت: دمای هوا در اکثر نقاط کشور از اواخر هفته جاری افزایش قابل توجهی می‌یابد به‌طوری‌ که شبهی از تابستان در کشور ظهور می‌کند.
  تابستان زودرس در اکثر نقاط کشور/ بروز گرد و غبار در شهرهای مرزی

           محمد اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار  فارس اظهار داشت: بارندگی‌ها طی روز جاری مناطق واقع در نیمه شرقی کشور و بخش‌های مرکزی را فرا می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود که بارندگی‌ها در استان‌‌های کرمان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و خراسان رضوی از شدت بیشتری برخوردار شود به‌طوری‌که طغیان و سیلابی شدن رودخانه‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

کارشناس سازمان هواشناسی همچنین ادامه داد: بارندگی‌ها در استان‌‌های یزد، شرق سمنان و همچنین فارس و اصفهان با شدت کمتری ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به افزایش محسوس دمای هوا از روزهای پایانی هفته جاری، گفت: پیش‌بینی می‌شود از روزهای پایانی هفته جاری و اوایل هفته آینده دمای هوا در اکثر مناطق کشور افزایش یابد به‌طوری‌که می‌توان گفت شبهی از تابستان وارد کشور می‌شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی در ادامه متذکر شد: بر همین اساس بدون شک در ماه‌های آینده با معضل کم‌آبی روبرو می‌شویم؛ بر همین اساس لازم است شهروندان نسبت به صرفه‌جویی در مصرف آب توجه کافی داشته باشند.

اصغری گفت: طی ماه‌های خرداد، تیر و مرداد سال جاری دمای هوا به طور میانگین یک تا ۱٫۵ درجه سانتی‌گراد نسبت به شرایط عادی افزایش می‌یابد.

وی همچنین با بیان اینکه طی روزهای آینده برای کلانشهر تهران پدیده جوی خاصی پیش‌بینی نمی‌شود، ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود به سبب وزش باد در عراق و شمال عربستان شاهد گرد و خاک انتقالی از این کشورها به شهرهای مرزی باشیم.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3259 0
۷ کشته و ۲۰ مجروح در حادثه واژگونی اتوبوس بزرگراه آزادگان http://khabar.netsit.ir/?p=3253 http://khabar.netsit.ir/?p=3253#comments Mon, 28 Apr 2014 09:43:45 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3253
حال ۵ مصدوم وخیم است
۷ کشته و ۲۰ مجروح در حادثه واژگونی اتوبوس بزرگراه آزادگان

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی جزئیات حادثه واژگونی اتوبوس در بزرگراه آزادگان را تشریح کرد.

  ۷ کشته و ۲۰ مجروح در حادثه واژگونی اتوبوس بزرگراه آزادگان

پیمان سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس،‌به واژگونی اتوبوس در بزرگراه آزادگان اشاره کرد و گفت:‌ این اتوبوس از شریعتی به سمت پارک چیتگر در حرکت بود.

وی ادامه داد‌۷ نفر کشته شدند و حال۵ مصدوم هم وخیم است و تعدادی هم مجروح شدند.

سنندجی با اشاره به اینکه احتمالا نقص فنی باعث بروز این حادثه شده است، گفت: موضوع در دست بررسی است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در ادامه با ابراز تاسف از این حادثه گفت:‌رسیدگی به حادثه‌دیدگان در دستور کار است و با شرکت خصوصی و راننده متخلف به صورت قاطع برخورد می‌کنیم.

سنندجی تاکید کرد:‌ هیچ گذشتی در این حادثه نداریم و بی‌رحمانه با شرکت متخلف برخورد می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران با اشاره به اینکه سرعت اتوبوس در حد استاندارد بوده ، گفت: در این حادثه تعدادی از مسافران مجروح و تعدادی نیز جان خود را از دست دادند.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3253 0
در سی و سومین روز بهار تگرگ تبریز را سفید پوش کرد‌ http://khabar.netsit.ir/?p=3243 http://khabar.netsit.ir/?p=3243#comments Tue, 22 Apr 2014 17:50:40 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3243 بارش تگرگ شدید در شامگاه سی و سومین روز بهار شهر تبریز را سفیدپوش کرد و به علت بارش تگرگ در تبریز خودروها از حرکت باز ایستادند.

 تگرگ

 بارش شدید تگرگ که تبریزی‌ها را غافلگیر کرد دزدگیر خودروها را نیز به صدا درآورد و حتی دانه‌های تگرگ نسبتا درشت و برخی از آنها به اندازه یک فندق بودند.

بارش این تگرگ به حدی سنگین بود که خودروها در حال حرکت در خیابان‌ها و جاده‌های همدان از حرکت باز ایستادند.

بارش باران‌  و تگرگ که غافلگیری شهروندان تبریزی را به همراه داشت، سبب راه افتادن سیل و  آبگرفتگی برخی از معابر و خیابان‌های این شهر شد و برای ساعاتی تردد عابران پیاده و خودروها در سطح شهر را مختل کرد.

گفته می‌شود، آب در بسیاری از نواحی منطقه راه‌‌آهن، میدان جهاد، چهار شریعتی  وارد منازل و مغازه‌های مردم شده و آنان را با مشکلات غافلگیر کننده روبه رو کرده است.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3243 0
نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش می‌یابد http://khabar.netsit.ir/?p=3237 http://khabar.netsit.ir/?p=3237#comments Sun, 20 Apr 2014 11:21:57 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3237

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌ شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها کاهش می‌یابد، گفت: روند نرخ سود در آینده با آنچه در گذشته اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود.

  نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش می‌یابد

        علی طیب‌نیا درباره نرخ سود بانکی اظهار داشت: با توجه به روند کاهشی نرخ تورم قاعدتاً نرخ سود بانکی روند نزولی خواهد داشت.طیب‌نیا با اشاره به اینکه روند افزایش نرخ تورم در کشور در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، افزود: در شرایطی که نرخ تورم بالاست، نرخ سود اسمی هم افزایش یابد، اما با توجه به روندی که در ماه‌های اخیر آغاز شده و تورم به سرعت کاهش پیدا کرده است ، قطعا نرخ رشد سودها در آینده ادامه پیدا نخواهد کرد.

وی از کاهش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های شورای پول و اعتبار، نرخ سود در شبکه بانکی در بخش سپرده‌ها و تسهیلات کاهش خواهد یافت.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: روند نرخ سود در آینده با آنچه که در گذشته اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود و جاذبه سرمایه‌گذاری در بازار بورس نیز در مقایسه با دیگر بازارها افزایش خواهد یافت.

دستاوردهای سفر اخیر خود به واشنگتن اظهارداشت: تغییرات معناداری از سفر قبلی که در برنامه بانک جهانی شرکت کردیم، تا سفر اخیر نسبت به ایران، اقتصاد و روند تحول اقتصاد کشورمان شکل گرفته است.

وزیر اقتصاد افزود: کارشناسان صندوق بین‌المللی پول گزارشی را درباره اقتصاد ایران تهیه کردند و این گزارش به اتفاق آرا تصویب شد که نشان می‌دهد روند متغیرهای اقتصادی در ایران مطلوب و نرخ تورم در حال کاهش است.

وی با اشاره به اینکه صندوق بین المللی پول نرخ تورم امسال را  ۱۵ تا ۲۰ درصد پیش بینی کرده است ، گفت : این در حالی است که ما روی نرخ ۲۵ درصدی هدفگذاری کردیم.

وزیر اقتصاد درباره پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران افزود: این صندوق رشد اقتصادی مثبت را پیش بینی کرده است که تمام این گزارشها نشان می‌دهد، اقتصاد ایران در مسیر مناسبی در حال حرکت است.

طیب‌نیا از روند مطلوب روابط کشور با بانک جهانی خبر داد و گفت: چند سالی بود که روابط مالی این بانک با ایران به طور کامل قطع شده بود و در اجلاس گذشته موضوع را با مدیران ارشد این بانک مطرح کردم که ایران سهامدار عمده بانک جهانی است و باید از منافع آن برخوردار شود و مدیران این بانک نیز به صراحت اعلام کردند، محدودیت‌هایی که در گذشته ایجاد شده بود ، موقتی بوده است.

طیب‌نیا افزود : هیئتی از کارشناسان بانک جهانی در آستانه نوروز به ایران آمدند و درباره ایمنی جاده‌ها مطالعه و گزارشی به بانک ارائه کردند.

طیب‌نیا گفت: در سفر اخیر هم درخواست کردیم در برخی مسائل زیست محیطی به ویژه احیای دریاچه ارومیه، آلودگی های زیست محیطی و ریزگردها و مبارزه با بیماریهای حاد مانند سرطان کمک‌های تخصصی و مالی بدهد.

وی افزود: تأمین مالی طرحهای توسعه ای جمهوری اسلامی نیز در دستور کار بانک جهانی قرار گرفته است و در آینده نزدیک هیئتی برای پیگیری روند این محورها به ایران سفر خواهد کرد.

طیب‌نیا درباره وصول دارایی های بلوکه شده ایران گفت: بر اساس گزارش های رسیده از بانک مرکزی مشکلی در باره وصول این دارایی ها نبوده است و بر اساس زمان بندی و توافق های انجام شده در نشست ۱+۵ موارد در حال انجام است.

وزیر اقتصاد درباره محورهای مورد گفتگوی جمهوری اسلامی ایران و چین در سفر آینده خود افزود: در این سفر در حوزه سرمایه گذاری و تأمین مالی طرح ها مذاکره خواهیم کرد.

وی گفت: بنا داریم از سرمایه و منابع مالی چین برای اجرای طرحها در کشور استفاده کنیم و چینی ها نیز برای سرمایه گذاری در صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی اعلام آمادگی کرده اند.

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3237 0
هشدار درباره کسری بودجه هدفمندی یارانه‌ها/ http://khabar.netsit.ir/?p=3232 http://khabar.netsit.ir/?p=3232#comments Sun, 20 Apr 2014 11:19:52 +0000 http://khabar.netsit.ir/?p=3232

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن انتقاد از شیوه فعلی اصلاح قیمت‌ها، تنها دستاورد این شیوه را، افزایش نرخ تورم عنوان کرد و نسبت به بروز کسری بودجه در تأمین اعتبارات فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها و نیز عدم امکان تخصیص اعتبار به بخش‌های تولید و سلامت هشدار داد.

خبرگزاری فارس: هشدار درباره کسری بودجه هدفمندی یارانه‌ها/ برنامه‌های فعلی فقط تورم را افزایش می‌دهد/ شانس کم تولید برای دریافت اعتبار

غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، با اشاره رویکرد دولت در اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: با این شیوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها موافق نیستم دقیقاً افزایش قیمت‌ها یا اصلاح آن، کاری است که ۱۶ سال پیش دولت رفسنجانی و خاتمی انجام داد که حدود ۳۰ درصد قیمت‌ها افزایش یافت و نتیجه‌ای در بر نداشت.

* تغییر رفتار مردم و تولید کننده در اصلاح قیمت‌ها

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ آنچه از تصویب قانون هدفمندی و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی مطرح بوده این است که باید شاهد اصلاح رفتار مردم در مصرف باشیم و نیز رفتار تولید کنندگان در تغییر و هزینه‌های سوخت متفاوت شود.

* اهداف قانون هدفمندی در روش اجرایی دولت دیده نمی‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: تولید کنندگان باید در چرخه تکنولوژی تولید و سوخت دست به تغییر بزنند و همچنین از دیگر اهداف هدفمندی کاهش قاچاق سوخت به خارج از کشور است. در عین حال باید شاهد کاهش شدت انرژی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز وجود دارد، باشیم. این اهداف مهمی است که در حال حاضر با تغییر قیمت‌هایی که مدنظر دولت است ممکن نخواهد بود و با این تغییر قیمت‌ها بهره‌وری تولید افزایش نمی‌یابد.

* شیوه اجرای دولت تغییری در رفتار مصرف ایجاد نمی‌کند

وی خاطر نشان کرد: احتمال دارد با این روش اجرا تورم افزایش نیافته و بتوانیم مسیر را ادامه دهیم و شاید شوک کمی در تورم ایجاد شود اما نمی‌توان تورم انتظاری را کاهش داد و این قانون را طی ۱۰ سال اجرا کرد چون در مصرف و تولید تغییری با این شیوه رخ نمی‌دهد دولت باید برای مصرف خانوار و فرهنگ‌سازی در این عرصه گام بردارد.

* اجرای ۷ ساله هدفمندی نیاز به لایحه جدید دارد

مصباحی مقدم به زاویه دیگر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: از این زاویه نگاه نمی‌کنم که چقدر حامل‌های انرژی افزایش قیمت داشته باشد بحث این است که دولت طی چند سال این کار را انجام خواهد داد و برخی مسئولان گفتند که ۵ سال ارائه خواهد شد و از الان ۴ سال فرصت داریم که انجام شود و تا پایان برنامه پنجم دولت می‌تواند این قانون را عملیاتی کند.

این استاد دانشگاه گفت: وزیر اقتصاد گفته است که می‌خواهد این کار ۷ ساله انجام شود بنای این فرض کجاست و اگر غیر از هدفگذاری برنامه پنجم باشد دولت باید لایحه ارائه کند با فرض اینکه مجلس با آن موافق باشد.

*افزایش قیمت‌های مد نظر دولت با تورم کنونی، صفر است

به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با فرض اینکه دولت بخواهد ۷ ساله قانون را اجرا کند با شیوه کنونی فاصله ۷۰ درصدی میان قیمت حامل‌های انرژی با فوب خلیج فارس وجود دارد که فاصله عمیقی است و اینکه چقدر می‌خواهیم مسیر را طی کنیم جای سؤال دارد اگر نسبت به قیمت‌های فعلی افزایش قیمت حامل‌ها ۳۰ درصد باشد یعنی اینکه هیچ قدمی برنداشتیم و افزایش قیمت واقعی صفر است و اسمی آن ۳۰ درصد بوده است.

* اظهاراتم به ضررم تمام می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهارداشت: می‌دانم که اظهاراتم به ضررم بوده و دندان طمع رأی دادن مردم در دور بعدی مجلس را کنده‌ام اما اظهاراتم کار کارشناسی بوده و معتقدم دولت باید به گونه هدفمندی و افزایش حامل‌ها را انجام دهد که با کمترین شوک اجرا شود.

* داشتن ۵ شوک بزرگ بهتر از اجرای ۱۰ ساله قانون است

وی تأکید کرد: داشتن ۵ شوک بزرگ بهتر از این است که طی ۱۰ سال با ۱۰ شوک بخواهیم آن را اجرایی کنیم چرا باید جامعه را طی ۱۰ سال آینده در شوک و تورم بگذاریم و می‌تواند اجرا به صورت منطقی و نه یکباره باشد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه بهتر است دولت طی ۵ سال به مردم سهمیه یارانه بدهد، تصریح کرد: هر سال با گذشت زمان این سهمیه را کم کند و در نهایت بحث یارانه‌ها تمام می‌شود و نه اینکه مردم سال به سال به یارانه‌ها نیازمندتر شوند.

وی از این مسئله ابراز نگرانی کرد که شیوه اجرایی دولت برای هدفمندی یارانه‌ها با مشکل مواجه شود.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سؤال که افزایشی که هر سال برای حامل‌های انرژی انجام می‌شود متوسط باید چه رقمی باشد و تورم آن چه میزان خواهد بود، بیان داشت: مقدار افزایش حامل‌های انرژی که نسبت به نقطه هدف باید تغییر کند و دولت در راستای آن گام بردارد، رسیدن به قیمت‌هایی در سطح ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت‌های هدف است.

* در مرحله اول هدفمندی شوک قمیتی نداشتیم

مصباحی مقدم به فاز اول هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: وقتی فاز اول کلید خورد ۶۰ درصد نقطه هدف را دولت مبنا قرار داد و همه گفتیم که شوک بزرگی دارد چون قیمت بنزین ۷ برابر، گازوئیل ۲۰ برابر و گاز نیز به همین نسبت افزایش یافته بود. اما سؤال می‌کنیم با مدیریتی که احمدی‌نژاد انجام داد در سال اول شوک تورمی داشتیم؟ جواب این است که چنین شوکی وجود نداشت چون یک بار اصلاح قیمت‌ها صورت گرفته بود و لزوماً اصلاح قیمت‌ها به معنای افزایش تورم نیست بلکه قیمت‌ها واقعی‌تر می‌شود و شاهد تورم مهم از این ناحیه نیستیم بلکه در سالهای بعد از آن، عوامل تورم چیزهای دیگری بود.

وی تأکید کرد: اصلاح قیمت‌ها، تورم دارد که ناشی از واقعی کردن اصلاح قیمت‌ها بوده و طبیعی است و به همین دلیل در مرحله اول آگاهانه جلوی گام دولت برای افزایش صد در صدی حامل‌های انرژی را گرفتیم و در حال حاضر نیز اصلاح قیمت‌ها باید به گونه‌ای باشد که ۲۰ تا ۲۵ درصد نقطه هدف را در نظر بگیرد در غیر این صورت مفید نخواهد بود.

* تورم انتظاری در انتظار مرحله دوم یارانه‌ها

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی می‌شود تورم افزایش حامل‌های انرژی به چه صورت باشد عنوان کرد: لزوماً افزایش حامل‌ها و شوک قیمتی منجر به تورم نمی‌شود مگر اینکه از ناحیه انتظارات عمومی این تورم ایجاد شود که فرقی نمی‌کند اگر ۳۰ درصد اصلاح قیمت صورت بگیرد این انتظار تورمی قابل مهار است و در دوره قبلی نیز مهار شد و این موضوع زمانی رخ می‌دهد که مردم مشاهده کنند منابع اجرای این قانون در بخش‌های دیگر مانند سلامت، بهداشت و خدمات هزینه شده است. این اتفاق می‌تواند از موج انتظارات تورمی جلوگیری کند.

 

* مدیریت جهادی یعنی اینکه تغییر جدی در رفتار و هزینه ایجاد کنیم

وی با ذکر مثالی گفت: دو جداره کردن پنجره منازل موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد و دولت می‌تواند از این محل هزینه این کار را به خانوارها بدهد. یا اینکه سیستم گرمایش خانه‌ها از شوفاژ به پکیج تغییر کند و عواید آن که کاهش مصرف و افزایش درآمد دولت است در این مسیرها هزینه شود. همچنین خودروسازان می‌توانند با کاهش یک لیتر مصرف بنزین در خودروهای سواری هم به دولت و هم به خود در این راستا کمک کنند و به این موضوع مدیریت جهادی گفته می‌شود که مورد نظر مقام معظم رهبری است و بتواند تغییر جدی رفتار و در هزینه‌ها ایجاد کند.

 

*مجلس در بحث هدفمندی دین خود را ادا کرد

مصباحی مقدم در پاسخ به این سؤال که با توجه به مخالفت شما برای روش اجرای دولت در جریان هدفمندی یارانه‌ها آیا مذاکراتی با دولت صورت گرفته که این روش اصلاح شود، اظهار داشت: در حقیقت یک قانونگذار داریم و یک عملیات اجرایی. مجلس وظیفه خود را ادا کرده و دولت در بحث اجرای هدفمندی یارانه‌ها خواست درآمدی که ناشی از اصلاح قیمت‌ها است ۵۲ هزار میلیارد باشد اما این رقم در مجلس به ۴۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافت تا بر این اساس اصلاح قیمت‌ها صورت بگیرد.

 

* درآمد ۴ هزار میلیاردی تومانی دولت از حامل‌ها

وی ادامه داد: با این شیوه اصلاح قیمت‌ها اگر خیلی تغییر اتفاق بیفتد حول و حوش ۴ هزار میلیارد تومان بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومانی است که دولت در سال گذشته از این محل درآمد کسب کرده است یعنی ۳۲ هزار میلیارد تومان؛ این در حالی است که اکنون ۴۲ هزار میلیارد تومان پرداختی یارانه‌های نقدی به خانوارها است و در صورتی که موفق شوند که بخشی از یارانه‌بگیرها را نیز حذف کنند، باز هم یک اختلاف معنی‌دار بین میزان درآمدها و هزینه‌هایی که فقط مربوط به یارانه‌های نقدی است وجود خواهد داشت.

 

* با شیوه کنونی درآمدهای دولت محقق نمی‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: آنچه دولت با این شرایط درآمد کسب می‌کند در نقطه سر به سر به هزینه‌ها و درآمدها نمی‌رسد و با این حال سوال این است که چگونه می‌خواهد قانون هدفمندی را اجرا کند که ۱۰ هزار میلیارد تومان سهم تولید، ۲۰۰۰ میلیارد سهم بیمه بیکاری و ۴۰۰۰ میلیارد آن سهم درمان و سلامت است. این مباحث را نمی‌توان در قانونگذاری آورد و سنخ قانونگذاری نیست.

 

* عدم ورود مجلس به مباحث اجرای هدفمندی

وی تأکید کرد: قانون وقتی نوشته می‌شود باید انعطاف برای مجری ایجاد کند و در این راستا مجلس می‌توانست برای تعیین قیمت‌گذاری‌ها ورود کند و نه در دولت احمدی‌نژاد و نه این دولت ورود به قیمت‌گذاری نکرد و مقرر شد که دولت آن را ایجاد کند و مجلس می‌تواند حتی ریز مباحث اجرایی را نیز مصوب کند اما به این شکل دست دولت بسته می‌شود.

وی یادآور شد: در قانونگذاری‌های کنگره آمریکا مشاهده می‌شود که ۲۰ میلیون دلار برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران تصویب می‌شود و چگونگی هزینه کرد این ۲۰ میلیون دلار که رقمی هم نیست به صورت یک فهرست، ضمیمه آن می‌کنند که به صورت مصوب خواهد بود تا دولت از این چارچوب تخطی نکند و می‌شود برای کشور نیز این گونه قانونگذاری کرد اما تصور می‌کنم که دست دولت را کاملاً می‌بندد.

 

* از عدم تحقق نتایج هدفمندی نگران هستم

به گفته این استاد دانشگاه، معتقدم دست دولت را باید باز گذاشت ولی انتظار نتایجی را داریم که آن نتایج باید یک تغییر جدی را ایجاد کند اما اکنون مشاهده نمی‌شود و تدابیری که صورت گرفته نشان می‌دهد که نتایج محقق نخواهد شد و این نگرانی نیز وجود دارد.

 

* اثرات منفی تعیین نرخ سود اوراق مشارکت روی بازار بورس

مصباحی مقدم در پاسخ به این سؤال که سیاست‌های ارزی و پولی دولت برای شیوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها چگونه خواهد بود تا ثبات ارزی ایجاد کرده و نقدینگی سرگردان را هدایت کند تا مانند مرحله اول با مشکل مواجه نشود، تصریح کرد: اتفاقی که در تغییر سود اوراق مشارکت رخ داد، اولین اثر خود را روی بازار سرمایه گذاشت و بخشی از منابع این بازار به سمت بانک‌ها منتقل شد و برخی نیز به سمت خرید اوراق مشارکت جدید که ۲۳ درصد است رفت.

 

* افزایش نرخ سود اوراق مشارکت با کاهش تورم در تناقض است

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که اقتصاد ما نسبت به چنین نرخ گذاری‌هایی بسیار حساس است و دولت خیلی باید حساب شده اقدام کند چرا که احیاناً نرخ ۲۲ درصد بهتر از نرخ ۲۳ درصد بود. فرض مسئله این است که دولت به سمت کاهش تورم پیش می‌رود و علایم، این را نشان می‌دهد؛ اما اگر به این سمت در حال حرکت هستیم افزایش نرخ سود اوراق مشارکت عکس این جهت را به ما نشان می‌دهد و اینجا تناقض دارد.

مصباحی مقدم بیان داشت: این گونه سیاست‌گذاری تصمیم‌گیری عمومی مردم را تحت تأثیر می‌دهد. در حال حاضر قیمت نرخ ارز کمی افزایش داشته و رئیس کل بانک مرکزی وعده داده که شاهد برگشت قیمت در این بازار خواهیم بود اما معتقدم باید اجازه دهند عوامل بازار اثر خود را روی اصلاح قیمت ارز به تدریج بگذارند. البته در اینجا، مقصود عرضه و تقاضا است و نه انسان‌های در بازار و افرادی که در آن هستند.

به گفته مصباحی مقدم، فرض بر این است که به گونه‌ای عمل شود که کار دست دلال‌ها نیفتد و به صورت عرضه واقعی برای واردکنندگان و یا افرادی که برای سفرهای ضروری نیاز به ارز دارند، باشد.

 

* تیم اقتصادی دولت هماهنگ است اما تصمیمات نه!

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این سوال که آیا هماهنگی میان تیم اقتصادی دولت به منظور کنترل بازار و سیاست‌های پولی و مالی و اقتصاد کلان وجود دارد، گفت: تصمیمات با هماهنگی اعضای تیم اقتصادی دولت است اما ممکن است تصمیمات ناهماهنگ باشد. به عبارت دیگر ممکن است آثار تصمیمات خودشان را گاهی توجه نداشته باشند که آثار متناقضی داشته باشند اما با هم از نظر دیدگاه هماهنگ عمل می‌کنند و در جلسات این هماهنگی‌ها صورت می‌گیرد که به نحوی رأی موافق وجود دارد و احساس نمی‌کنم درگیری در تیم اقتصاد دولت وجود داشته باشد و از این نظر مطلوب است اما نیاز به مشاوره جمع بیشتری از اقتصاددانان است که در فضای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها به به دولت کمک کنند.

 

* دولت مراقب رکود در تولید باشد

وی ادامه داد: همه علایم در اقتصاد باید یک جهت را نشان دهد و اکنون مهمترین موضوع دولت کاهش تورم است. اگر این موضوع باشد حتماً باید تزریق پول به شدت کاهش یابد و روش‌هایی برای جذب پول داشته باشیم تا بازارها به هم نریزد و جذب پول صورت گیرد که پس از آن به سمت تولید هدایت شود تا همزمان بتوان با کاهش تورم رکود را نیز از بین برد. زیرا جذب نقدینگی و کاهش تورم، رکود را به همراه خواهد داشت؛ در صورتی که در تولید نیازمند نقدینگی هستیم و مهم این است که پول جمع شده را به سمت تولید هدایت کند در غیر این صورت با کمبود نقدینگی هم روبه‌رو نخواهیم بود.

 

* توجه به اقتصاد مقاومتی با حمایت از تولید

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تقاضا برای افزایش واردات منجر به افزایش نرخ ارز در بازار نخواهد شد و آیا چنین رویکردی در مرحله دوم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد، عنوان کرد: یک نگاه اقتصادی به صادرات و واردات این است که آزاد باشد و از راه تعرفه‌ها کنترل صورت بگیرد و این موضوع طبق ایده پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) باشد که اقتضاء آن کاهش تعرفه‌ها بوده و با هدف اقتصاد مقاومتی سازگاری ندارد و اگر دغدغه دولت پیوستن به WTO است حتماً باید در شرایطی انجام شود که اقتصاد مقاومتی شکل گرفته و کاهش تعرفه‌ها آسیب به تولید و اشتغال داخل نزند. باید با استفاده از بالانس تعرفه‌ها مدیریت واردات انجام شود و نیم نگاهی نیز باید به افزایش توان داخلی داشته باشیم تا با کاهش هزینه‌ها قدرت رقابت برای تولید کننده داخلی ایجاد شود و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد حتی باید به صورت دستوری جلوی واردات برخی کالاها گرفته شود که اگر گرفته نشود دچار بیماری هلندی خواهیم شد چون نفت بیشتری فروخته خواهد شد و ارز آن برای منابع وارداتی استفاده خواهد شد که در این حالت باید فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند.

 

* شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای تولید کند باشد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خصوص شیوه اختصاص نرخ ترجیحی حامل‌های انرژی به تولید در دولت قبل و تصمیم دولت کنونی برای کمک به تولید از طریق نرخ استهلاک نزولی ، اظهار داشت: نرخ ترجیحی برای تولید کننده در اصل چیز خوبی است. اگر اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در بخش مصرف با شیب تندتر، و در بخش تولید با شیب کمتری به اجرا در آید حتما به صلاح تولید است. باید به تولید کننده این پیام را داد که سال دیگر قیمت‌ها بالا می‌رود و سالهای بعد قیمت حامل‌های انرژی بالاتر خواهد رفت و باید به دنبال اصلاح سیستم‌ها باشید.

وی ادامه داد: اگر شوک قیمتی یکباره باشد فشار به تولیدکننده آورده و با مشکل روبه‌رو می‌شود اما در صورتی که به تولیدکننده هشدار داده شود که با تغییر روش‌ها و اصلاح سیستم‌ها چرخه تولید را به روز کند، در عین حال که قیمت‌ها اصلاح می‌شود تولید نیز باصرفه خواهد بود و به کار خود ادامه می‌دهد.

 

*دولت قبل قیمت ترجیحی به تولید نداد بلکه روش توجیهی بود

وی تأکید کرد: کاری که دولت احمدی‌نژاد برای حمایت از تولید کرد مصداق قیمت‌های ترجیحی نمی‌دانم چون بنا بر این بود که قیمت گازوئیل افزایش یابد اما اولین واکنش در بخش حمل و نقل بود که قیمت سهمیه‌ای را برای این بخش توسعه دادند و اسم آن را یارانه سوخت از طریق قیمت ترجیحی گذاشتند در صورتی که قیمت توجیهی بود و نه ترجیحی.

 

* بیشترین مصرف سوخت در کوره پزخانه‌ها و کارخانجات تولید سیمان

به گفته مصباحی مقدم اینکه روش حمایت از تولید چگونه باشد مهم نیست. چرا که به طور مثال بیشترین مصرف سوخت در بخش سیمان و کوره‌پزخانه‌های آجر وجود دارد که قیمت حامل‌های آنها ۲۰ برابر شد اما با این حال اصلاحی در روش‌های تولید آنها صورت گرفت و آجر معمولی به آجر سفالی و ماشینی تبدیل شد.

این استاد دانشگاه بیان داشت: همچنین در صنعت سیمان تصور این بود که با مشکل روبه‌رو می‌شویم اما چنین مشکلی رخ نداد و خاطرم است که مسئول انجمن سیمان در اظهارات خود در خصوص اصلاح قیمت گفته بود ما هنوز امکان اصلاح بیشتر قیمت حامل‌های انرژی در بخش سیمان را داریم با اینکه سیمان جنبه صادراتی پیدا کرده و درآمد خوبی دارد. از نکات جالب تغییرات اصلاح قیمت‌ها است و فکر می‌کنم دل تصمیم‌گیرندگان را قوت می‌بخشد که خیلی نگران اصلاح قیمت‌ها برای تولید نباشند. زیرا بیشترین مصرف انرژی در این زمینه است.

این اقتصاددان افزود: این امکان نیز وجود دارد که در دیگر بخش‌ها با شیبی منطقی تا نقطه هدف پیش برویم و تولید کنندگان سیستم‌های خود را اصلاح کنند و در عین حال متضرر نشوند.

 

*برداشتن جریمه اظهار نادرست یارانه یعنی تشویق دروغگو

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در واکنش به اینکه در حال حاضر طرحی دوفوریتی برای برداشتن جریمه‌ها مدنظر برخی نمایندگان است، گفت: از این طرح بی‌خبر هستم و اگر جریمه برداشته شود مردم را تشویق به گرفتن یارانه می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع در حد طرح است و قانون چیز دیگری بوده و برای دولت لازم‌الاجرا است؛ در صورتی که این جریمه حذف شود به منزله تشویق دروغگو است.

 

* بالا رفتن نارضایتی اجتماعی از شیوه خوداظهاری دولت

مصباحی مقدم ادامه داد: یک جزء از بسته کامل تبصره ۲۱ قانون هدفمندی یارانه‌ها این است که دولت سقف درآمدی را برای یارانه بگیران اعلام کند که کمتر از این سقف یارانه بگیرند و خبری که داریم این است که دولتی‌ها نتوانستند نسبت به این سقف تصمیم‌گیری کنند و این یک خطایی است که اتفاق افتاده و نتیجه این شد که دولت به گونه‌ای حق داد که همه خانوارها ثبت ‌نام کنند و خود را در این ۵ رده درآمدی مشخص کنند.

 

* تعیین سقف درآمدی از سوی دولت کار را آسان می‌کند

به گفته این نماینده مجلس، اگر دولت رقمی را اعلام می‌کرد که تا این درآمد، مردم می‌توانند برای دریافت یارانه ثبت‌نام کنند، به صورت خود به خود خانوارهایی که بیش از آن درآمد دارند ثبت‌نام نمی‌کردند و نتیجه آن بود که دولت می‌خواست و اگر بعداً مشخص می‌شد که افراد ثبت نام کرده بیش از این درآمد دارند قابل شناسایی بوده و حذف می‌شدند اما چون چنین کاری را دولت انجام نداد هزینه سنگینی را برای خود به  وجود آورده که یا دست به تغییر نمی‌زند و به همه ثبت‌نام کنندگان یارانه می‌دهد که این اقدام بزرگ دولت با مشکل اجرا مواجه خواهد شد؛ و یا اینکه به فرض ۱۰ درصد مردم از دریافت یارانه نقدی انصراف ‌می‌دهند و هزینه‌ای که برای دولت به وجود می‌آید تفاوت جدی با هزینه‌ای که اکنون می‌کند ندارد و این ارزش را نمی‌داشت که چنین اقدام گسترده‌ای صورت دهد و نتیجه‌ای حاصل نشود. در حال حاضر ۹۰ درصد مردم ثبت‌نام کردند و اگر عده‌ای از مردم را دولت بخواهد حذف کند نارضایتی اجتماعی به وجود خواهد آمد و مسئله راستی آزمایی صدای برخی از سرپرستان را در خواهد آورد.

 

* متوسط هزینه سالانه خانوار ۲۱ میلیون تومان است

مصباحی مقدم با بیان اینکه کارهای کارشناسی دولت برای تعیین سقف درآمدی رقمی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که توسط مشاور رئیس جمهور اظهار شد گفت: در جلسه‌ای با حضور مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفته شد که میانگین هزینه سالانه خانوار ۲۱ میلیون تومان است یعنی اینکه متوسط هزینه خانوار در کل کشور اعم از شهری، روستایی، فقیر و ثروتمند این میزان است و حالا باید گفت خط فقر کجا است که حتماً زیر این میانگین خواهد بود که ماهانه این عدد یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود.

 

* عدم جمع بندی دولت برای تعیین سقف درآمدی خانوار

وی ادامه داد: اگر گفته می‌شد خانوارهایی که کمتر از ۲٫۵ میلیون تومان درآمد دارند ثبت‌نام کنند بالاتر از این ارقام را می‌توانستم بگویم ثبت‌نام نکنند. اما در دولت توافقی نشد و نتیجه این امر برعهده اتفاقات گذاشته شده که ببینند مردم چقدر ثبت نام می‌کنند تا براساس آن تصمیم‌گیری کنند.

مصباحی مقدم افزود: به نظر می‌رسد این کار برای دولت پرهزینه بوده و هزینه اجتماعی قابل تأملی دارد. علاوه بر این باید منابعی برای سایر اهداف مانند بخش تولید، بهداشت و درمان، بیمه بیکاری، تأمین هزینه بیماران صعب‌العلاج و حمل و نقل در نظر بگیرد که سوال اینجاست که آبا با این نگاه و شیوه کنونی منابعی برای این بخش‌ها خواهد بود یا خیر؟

وی تأکید کرد: در قانون برای سایر بخش‌ها مبالغ شفاف درنظر گرفته شده و جریمه برای افرادی است که اطلاعات نادرست داده باشند و نیز دولت باید سقف مجموع درآمدها را تعیین کند و نمی‌توان به کسانی که گزارش دروغ دادند جایزه داد بلکه باید جریمه بشوند. باید مردم را به قانونگرایی دعوت کنیم.

وی با اشاره به اعتبار هدفمندی یارانه‌ها که سقف آن ۴۸ هزار میلیارد تومان است بیان داشت: ۱۰ هزار میلیارد تومان سهم تولید، ۴ هزار میلیارد تومان سهم سلامت به اضافه ۳ هزار میلیارد تومان خاص شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها که از سهم یک درصد مالیات بر ارزش افزوده است و علاوه بر این ۲ هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری در نظر گرفته شده است و این اعتبار در زمانی محقق خواهد شد که ۴۸ هزار میلیارد درآمد دولت به دست آید و اگر افزایش حامل‌ها را به گونه‌ای قرار دهند که این درآمد محقق نشود، ارقام مربوط به دیگر بخش‌ها نیز محقق نخواهد شد.

مصباحی‌مقدم افزود: فرض بر این بود که ۲۸ هزار میلیارد درآمد سال گذشته افزایش یابد و به ۴۸ هزار تا برسد اما با شیوه کنونی، ۳۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌شود و در صورتی که دولت بخواهد به همه ثبت نامی‌ها یارانه بدهد، منابعی برای بخش‌ها باقی نخواهد ماند. اما در صورت کسر حدود ۱۰ درصد از یارانه بگیران، اعتباراتی برای تولید و سلامت و بیکاری می‌ماند که نه به اندازه مصوب بودجه، بلکه با ارقامی کمتر از مصوب پرداخت خواهد شد.

 

* احتمال افزایش ۳۰ درصدی قیمت بنزین و گازوئیل

وی در خصوص قیمت بنزین، گازوئیل و نان گفت: تاکنون چیزی اعلام نشده اما در این باره پیش‌بینی می‌شود شبیه به کاری که دولت در اصلاح سایر حامل‌های انرژی انجام داد در مورد بنزین و گازوئیل رخ دهد که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بود.

 

* انصراف ۷ درصد مردم از گرفتن یارانه نقدی

وی در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید چند درصد از مردم از دریافت یارانه انصراف دهند گفت: من فکر می‌کنم ۵ تا ۷ درصد مردم از گرفتن یارانه انصراف بدهند.

 

گفت‌وگو از محمد رضائی و مجتبی رحمتی

]]>
http://khabar.netsit.ir/?feed=rss2&p=3232 0